Safari park Dvůr Králové

Autor: Mario Nachtmann | 10.8.2018 o 10:54 | Karma článku: 2,52 | Prečítané:  1104x

Na to, aby ste mohli jazdiť medzi antilopami, žirafami, zebrami a dokonca aj levmi a obdivovať tak ich pohyb iba niekoľko centimetrov od Vás, môžete ísť buď do Afriky, alebo aj do Českej Republiky – do mesta Dvůr Králové. 

*tento článok je pokračovanie článku " Adršpašské skály a Safari park Dvůr Králové ".

Cesta tam

                Prvú vec na ktorú by som chcel upozorniť je to, že ak pôjdete na výlet do Dvora Králové s deťmi, choďte na celý deň. Priestor, kde sa nachádzajú zvieratá je obrovský a cez letné mesiace vie byť aj vyčerpávajúci hlavne pre vaše ratolesti, ktoré sa síce tešia každému zvieratku, no nebudú moc spokojné s nachodenými kilometrami. Nám ( dvom dospelým ) trvala prehliadka všetkých častí zoo spolu so safari 5 hodín a to sme nestihli pavilóny, ktoré sa zatvárajú o 1800.

 

Víkendový výlet

                Náš cieľ bol jasný, chceli sme vidieť Adršpašské skály ( o ktorých si môžete prečítať v predošlom blogu tu: https://nachtmann.blog.sme.sk/c/489445/adrspasske-skaly-a-safari-park-dvur-kralove.html ) a vidieť safari. Preto sme vyštartovali z BA v piatok poobede, aby sme sa nemuseli stresovať a mať celý víkend na prehliadku krás Českej Republiky. Stihli sme za jeden deň aj Adršpachy aj Safari, ale ak môžem odporučiť, rozdeľte si to na viacero dní.

 

Safari park

                Lístky sa kupujú na mieste alebo, ako všade v civilizácii, aj na internete. Čo sa týka ceny, ak chcete ísť do safari časti musíte si zakúpiť aj vstupenku do Zoo. Nie sú to však vyhodené peniaze. Safari je neuveriteľne úžasný zážitok nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Vidieť živé zvieratá v ich “prirodzenom“ prostredí je úplne iná dimenzia spoznávania fauny našej planéty, ako pozerať sa na nich spoza mreží v stiesnených podmienkach. Na viac ako 5 kilometroch ciest si môžete v pohodlí vášho automobilu vychutnať cestu pri antilopách, zebrách, byvoloch alebo turoch.

Ďalej sa môžete stretnúť s predstaviteľmi vtáčej ríše od rôznych druhov husí cez Marabu až po pelikánov, ktorí spolunažívajú spolu s hrochmi pri jazierku. Netreba sa samozrejme ničoho báť. Najskôr budete prechádzať časťou, ktorá je určená pre zvieratá, ktoré nie sú nebezpečné. Autom prechádzate cez rozličné pavilóny, kde síce väčšinou vidíte obyvateľov toho ktorého miesta no niekedy sa vám môže aj nepošťastiť a neuvidíte nič iba lokálnu flóru. Avšak netreba sa vzdávať,  lebo zvierat na pozorovanie je naozaj obrovské množstvo. Nás po príchode do safari čakalo asi po 5 minútach najúžasnejšie prekvapenie, ktoré človek môže na takomto mieste zažiť. Prechádzali sme prvým nadjazdom keď sme zbadali ako sa rada 6 áut pomaly vlečie za sebou pod nami. Dôvod tejto malej zápchy na seba nenechal dlho čakať. Obrovská žirafa sa prechádzala priamo pred červeným autom, ktoré šlo ako prvé v rade áut. Keďže nie je dovolené vystupovať z áut a dotýkať sa zvierat, ľudia sa snažili “odparkovať“ svoje autá na kraji cesty, aby si mohli spraviť čo najlepší záber so  žirafou. My sme takisto pridali trochu do tempa keďže sa pred nami stáčala cesta smerom k žirafe no už sme ju nestihli. Zmizla medzi stromami. Po pár minútach jazdy sme zrazu natrafili na stádo turov. Obrovské zvieratá skoro vo veľkosti sedanu prechádzajú popri vás. Autá pred nami rýchlo zatvárali okná a zastavili. Stáli sme asi minútu medzi pohybujúcim sa stádom. Ten úžas sa dal cítiť aj z auta pred nami ako aj z auta 10 metrov za nami. Na jednej strane má človek nutkanie otvoriť okno a dotknúť sa obrovského tvora no na druhej strane preváži rácio, ktoré nás varuje pri predstave obrovských rohov zaseknutých v budíkoch nášho vozidla. Prechádzame pomaly ku zebrám. Niektoré jedia, iné stoja ako nastúpené na fotenie.  Každý zastaví pri zebre aby si urobil jednu, dve alebo päťdesiat fotiek zvieraťa, ktoré vyzerá ako keby malo mať už pred piatimi minútami prestávku no kolega ho ešte neprišiel vystriedať. Po pár metroch máme konečne aj my možnosť pozorovať obrovské krky dvoch dlhočizných žiráf. Zastavujeme na chvíľu na kraji vozovky tak, aby nás mohli autá za nami obehnúť, ale nikto nás neobieha. V spätnom zrkadle vidím ako autá zastavujú za nami a sú v úžase takisto ako my. Fotia, natáčajú zvieratá, ktoré naživo v pohybe vyzerajú ako z inej planéty. Je to dych berúce.

Pomalým tempom prechádzate celým safari, sem tam treba byť viac pozorný, lebo niekedy dokážete prehliadnuť leoparda ako sa schováva pred slnkom v tieni no napriek tomu ho nezbadáte na prvý pohľad. Takisto treba dávať pozor na autá pred a za sebou, koniec koncov sme stále na vozovke.

Posledná časť safari je kratší okruh pre levy. Na začiatku safari časti, asi 2-3 minúty za vstupom prechádzate okolo šeliem, no až keď prejdete celé safari budete mať možnosť ísť dnu. Samostatné pravidlá a dôležité oznámenia, ktoré platia iba v tejto oblasti nie sú určite pre zábavu. Ľudia, ktorí cestujú so zvieratkom majú zákaz vstupu ( samozrejme existuje miesto kde viete vášho miláčika na potrebný čas ubytovať ). V žiadnom prípade neotvárať okná a už vôbec nie dvere. Levy sú síce spokojné a najedené, no aj tak radšej zamknite okná a dvere na vašich vozidlách. Ak budete mať šťastie uvidíte ako sa prechádzajú iba centimetre od vášho auta. My sme ich videli pravdepodobne po výdatnom obede keďže oba boli spokojné a spali čo však z fascinujúceho zájazdu vôbec neuberá na jedinečnosti. Pocit, že jediné čo vás delí od dravej šelmy je pár milimetrové sklo vášho vozidla je niečo čo nejednému človeku rozbúcha srdce.

Po tomto zážitku vám ostáva už len vyjsť von na parkovisko, odstaviť auto a využiť druhý lístok, ktorý ste si pri vstupe zakúpili.

Aby som nezabudol tak nemusíte ísť iba svojím autom. Môžete takisto využiť aj Safaribus alebo Afrika Truck. S týmito nemám skúsenosť, ale rozdiel je hlavne v tom, že dostanete výklad k jazde po safari.

 

Zoo

Zoo je rozdelená na dve časti. Klasická Zoo, kde môžete vidieť pavilóny vtákov, vodného života, hmyzu, hadov a podobne. Samozrejme od leopardov, krokodílov a ďalších živočíchov vás často delí len sklo. Samostatná časť je venovaná plameniakom, ktoré sú úplne vzadu, no oplatí sa k nim určite prejsť. (mapku si môžete pozrieť na konci článku po kliknutí na link). Nachádza sa tu aj malé západoafrické mestečko Tiébélé hneď vedľa slonov a obrovských korytnačiek. Čo sa určite oplatí si pozrieť je výbeh so Surikatami. Malé veveričkoidné zvieratká pobehujúce sem a tam sú obohnané asi metrovým sklom a nachádzajú sa medzi safari a zoo.

Druhá časť zoo je pešia safari. Prechádzate sa skoro medzi zvieratami. Veľa krát vás nedelí nič alebo len malý plot medzi vami a žirafami. Je naozaj fascinujúce vidieť obrovské, niekoľkometrové zviera sa prechádzať iba 4 metre od vás. Ďalej sa môžete stretnúť s jazierkom kde spolunažívajú hrochy a rôzne druhy vtákov ( presne to isté jazierko vidíte z druhej strany autom ). My sme si priniesli aj ďalekohľad, čo sa ukázalo ako super nápad hlavne preto, lebo výbehy majú veľakrát niekoľko stovák metrov štvorcových takže sa kľudne môže stáť, že operenec, ktorého by ste chceli vidieť sa práve nachádza vo vzdialenom rohu výbehu a vy neuvidíte nič. Vďaka ďalekohľadu sme videli aj hrocha s rodinkou, ktorí sa striedavo potápali do vody.

Lanový park

Ak vám je náhodou stále málo tak tí odvážnejší si môžu vyskúšať lanový park. Je to prekážková dráha, kde ste istení na lanách a snažíte sa pokoriť stále zložitejšie prekážky na zemi alebo aj vo vzduchu. Nemali sme osobnú skúsenosť, ale jedna časť takejto prekážky vedie nad pešou safari časťou, tak sme mali možnosť pozorovať ľudí ako krok po kroku sa snažia pokoriť most vytvorený z lán, ktorý sa hompála aj pri najmenšom kroku.  

Záver

Čo dodať na záver ? Asi iba toľko, že celý areál je krásne udržiavaný, žiadny bordel ani špinu nečakajte. Ste hladní ? Žiadny problém, reštaurácií a bufetov je tam viac ako dosť. Dokonca je možné sa ubytovať priamo v Safari Park Rezorte. Máte možnosť dokonca bývať v korunách stromov priamo nad výbehom afrických zvierat. My sme boli veľmi spokojní, dokonca aj s tým, že sme dali za dve osoby a jedno auto 655 Kčs ( približne 26 eur ) miesto toho aby sme ich “vyhodili za limonádu a koláčik v Eurovei“. Ten zážitok je niečo, čo za tie peniaze nedostanete asi nikde inde, iba tu.  

Mimochodom... ak máte čas nazvyš skočte na hodinku do mestečka Police nad Metují. Je tam múzeum stavebnice Merkur. Majú tam úžasné exponáty  a najväčší exponát, ktorý tam majú je oceľová pevnosť podľa románu Julia Verna, ktorú jeden pán staval celých 6 rokov.

 

Internetové stránky:

Safari Park: https://safaripark.cz/cz/

Mapa safari a zoo: https://safaripark.cz/cz/naplanuj-si-navstevu/mapa-zoo

Vstupné: https://safaripark.cz/cz/naplanuj-si-navstevu/vstupne-a-oteviraci-doba

Merkur: http://www.muzeummerkur.cz/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?